5 lutego 2016 Udostępnij

O branży wypożyczalni aut słów kilka

Prowadzanie wypożyczalni samochodowej to biznes, przynoszący bardzo duże zyski dochodzące nawet do 10 tysięcy miesięcznie! Wielu przedsiębiorców dostrzegło ogromny potencjał tej branży, stąd nieustanie poszerza się konkurencja. W naszym kraju funkcjonuje bardzo dużo zagranicznych "sieciówek", nieco mniej ogólnopolskich, dużych firm zajmujących się wynajmem samochodów oraz kilkadziesiąt średnich marek tego typu. Z miesiąca na miesiąc grono poszerza się o małe, prywatne, niejednokrotnie jednoosobowe spółki, niemniej ich działalność ogranicza się do okazjonalnych, nierzadko sezonowych usług o charakterze lokalnym. Podsumowując, liczy się, że w Polsce działa kilka tysięcy firm rent a car. Niemniej jednak, ekonomiści nadal utrzymują, że wypożyczalnie samochodowe to bardzo przyszłościowa inwestycja. Obecny stan rzeczy, jest wynikiem wejścia Polski do Unii Europejskiej, kiedy to otwarły się granice nie tylko na turystów, ale także biznesmenów. W efekcie, wzrosło zapotrzebowanie na wynajem samochodów.

Zagraniczni interesanci, zwykli poruszać się własnym pojazdem. Obcokrajowcy, przyzwyczajeni do przemieszczania się samochodem - to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale i ekonomiczne. Dodatkowo na taką usługę decydują się także korporacje, wynajmując samochody służbowe dla swoich pracowników. Wypożyczenie samochodu od specjalistycznej firmy, stało się korzystną alt4ernatywą dla popularnego dotychczas leasingu. Można więc śmiało uznać, że Polska zmierza śladami swoich Zachodnich sąsiadów, gdzie wynajem samochodów nie jest niczym ekskluzywnym. W krajach bardziej rozwiniętych, ponad połowa samochodów w firmach jest pożyczonych, podczas gdy w naszym kraju liczba ta nie przekracza 10 procent. Firmy zajmujące się wynajmem pojazdów rozwijają się tak prężnie właśnie za sprawą współpracy z małymi, średnimi oraz dużymi przedsiębiorstwami. Zauważa się, że wypożyczalnie bardzo chętniej podejmują współpracę z dużymi korporacjami i instytucjami. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla obu stron, gdyż gwarantuje stały dopływ gotówki z najmu wypożyczalniom, zaś firmom - najwyższe standardy. Warto jednak zastanowić się, jaka forma umowy jest najbardziej korzystna.

Teoria i praktyka udowodniły, że najbardziej opłacalne są transakcje krótkoterminowe. Niemniej, nie ma możliwości ciągłości zysków. W związku z tym, najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie pewnych proporcji. Mianowicie, ofertę większym stopniu trzeba przygotować pod stałych klientów, a więc firm zainteresowanych pojazdami służbowymi. Resztę, powinny stanowić oferty skierowane do klientów indywidualnych. By wypożyczalnia prosperowała sprawnie, warunkiem jest odpowiednia ilość samochodów do dyspozycji klientów. W tej kwestii zdania są podzielone, część specjalistów twierdzi, że początkująca wypożyczalnia powinna dysponować trzema, czterema pojazdami. Inny zaś uważają, że renomowana marka typu rent a car, powinna udostępniać ponad piętnaście samochodów. Jedno jest jednak pewne, że inwestycja taka wymaga sporych nakładów pieniężnych, by wyposażyć firmę w odpowiednie pojazdy właściwej klasy. Trzeba zaznaczyć, że wydatki na tę inwestycję mogą znacznie wzrosnąć gdy wypożyczalnia ma być wyposażona w luksusowe samochody. Rzeczywiście, niektórzy klienci szukają renomy, poprzez wynajem limuzyn. Niezależnie od kosztów, jakie pochłania inwestycja w wypożyczalnię samochodową, to właśnie najem aut jest najbardziej przyszłościowym przedsięwzięciem. To źródło wielu perspektyw zarówno dla początkujących biznesmanów, ale i krajowej gospodarki.

Roman Ambroz

Doradca do spraw wynajmu samochodów osobowych.