22 maja 2018 Udostępnij

Wygodne miejsce dla malucha

 

Małe dzieci potrzebują nie tylko opieki, miłości, bodźców motywujących je do nauki czy zabawek, ale również komfortu i wygody. Są one niezbędne, jeśli dziecko ma móc odpowiednio odpocząć, by mieć siłę odkrywać świat i zdrowo się rozwijać. Dlatego też warto wiedzieć, jak dbać o komfort malucha, by mógł być szczęśliwy i zadowolony przez cały czas, czerpiąc z wypoczynku energie niezbędną do prężnego, prawidłowego rozwoju.

Jak zapewnić dziecku komfort?

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o dzieciach, jest fakt, że ich skóra i ciała są znacznie bardziej wrażliwe od tych dorosłych. Maluchy nie tylko mają delikatną skórę, która jest podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, ale nie mają również odpowiednio rozwiniętego systemu obronnego, by radzić sobie z rożnego rodzaju zarazkami i substancjami, które będą miały negatywne skutki na ich zdrowie. Dlatego też podstawową czynnością, jaką należy wykonać, gdy szykuje się do zakupu łóżeczka, wózka, nosidełka, kojca bądź innego miejsca, które ma służyć pociesze do odpoczynku i długotrwałego spędzania czasu, jest upewnienie się, czy dany produkt posiada certyfikaty jakości, takie jak CE (Unijny certyfikat świadczący o spełnianiu przez dany przedmiot restrykcyjnych norm odnośnie jakości i bezpieczeństwa), GOTS (certyfikat potwierdzający bezpieczeństwo i jakość tkanin) czy Oeko-Tex Standard 100. Produkty nimi oznaczone dadzą ci pewność, że produkt, który oglądasz, nie będzie stanowił dla pociechy zagrożenia.

Jeśli wybierasz kojec dla dziecka, wózek czy łóżeczko turystyczne, pamiętaj również o tym, że tego typu akcesorium musi mieć odpowiedni rozmiar. Lepiej wybrać produkt zbyt duży, do którego maluch dorośnie – bowiem jego nadmierna wielkość nie będzie stanowiła zagrożenia dla życia i zdrowia pociechy – niż zbyt mały, którego konsekwencje mogą ciągnąć się za maluchami latami. Drobne ciała dzieci są elastyczne i prężnie się rozwijają, kiedy jednak nie będą miały swobody, jak w przypadku zbyt małych butów, które mogą odkształcić stopy, pociecha może nabrać złych nawyków: leżenia w nienaturalnej pozycji, która negatywnie wpłynie na kręgosłup. Może również dojść do deformacji kończyn i ciała, jeśli maluch będzie przez długi czas przebywał w złej pozycji, która nie zapewni mu odpowiedniej swobody. Jeśli więc zależy ci na tym, by twoja pociecha rosła zdrowo i prawidłowo, dokładnie sprawdź wymiary produktów i dostosuj je do potrzeb dziecka, by mieć pewność, że nieumyślnie mu nie zaszkodzisz.

Jakie produkty wybierać?

W zależności od potrzeb istnieje wiele różnych akcesoriów wypoczynkowych dla dzieci. Podstawowym z nich jest łóżeczko. Te pierwsze, dla najmłodszych dzieci, wyposażone są w szczebelki, które tylko pozornie zapewniają bezpieczeństwo. Ich zły rozstaw może bowiem sprawić więcej problemów, niż może się wydawać. Zbyt duże odległości sprawią, że dziecko będzie przeciskać się pomiędzy szczebelkami, przez co może się zaklinować bądź wypaść i zrobić sobie krzywdę. Zbyt małe zaś sprzyjają się zaklinowaniu pociechy, wykręcaniu rączek oraz nóżek. Należy również uważać na ocieplacze – ich rolą jest zapewnienie dziecku odpowiedniej temperatury, jednak źle uszyte, źle przymocowane bądź używane w nieodpowiednich warunkach (np. w gorące, letnie dni) może stanowić dla malucha śmiertelne zagrożenie. Pamiętaj więc, by decydując się na nie, upewnić się, że są odpowiednio przewiewne, tak by wewnątrz łóżeczka nie było duszno, oraz że są solidnie przymocowane, by w tracie snu czy zabawy pociecha nie zdołała ich odczepić.

Wybór odpowiedniego wózka to również niezwykle ważna decyzja. Przede wszystkim należy zastanowić się, jaki rodzaj będzie najlepiej odpowiadał potrzebom pociechy i twoim. Na rynku znaleźć można wiele różnych produktów, a do najpopularniejszych rodzajów wózków należą:

  • Gondola – wózek przeznaczony głównie dla małych dzieci. Jest dobrze zabudowany, umożliwia leżenie bądź siedzenie, a jego krawędzie są na tyle wysokie, że dziecko ma małe szanse wypaść z tego typu akcesorium. Zazwyczaj wyposażone są w daszki i miejsca na bagaż, czasami w dodatkowe akcesoria, takie jak płachta przeciwdeszczowa czy mufki ma dłonie dla rodziców na zimne dni. Wyróżnia się dwa rodzaje tego typu wózków: zimowe i letnie;
  • Parasolka – zwana również spacerówką. Wózek przeznaczone dla nieco starszych dzieci, w którym maluch podróżuje w pozycji siedzącej. Wyposażone są z reguły w daszek, miejsce na stypy i pasy do przypięcia malucha. Często można je również spotkać z miejscem na bagaż i płachta przeciwdeszczową;
  • Wózki sportowe – o aerodynamicznym kształcie, dobrze osłonięte. Przeznaczone dla osób aktywnych, które chcą móc uprawiać sport nawet podczas spaceru z maluchem. Wyróżnić tu można wózki do biegania oraz rowerowe.

Jeśli więc szukasz odpowiedniego miejsca, które zapewni dziecku wygodę i wypoczynek, rozeznaj się dobrze w temacie, sprawdź polecane i popularne produkty i pamiętaj o bezpieczeństwie! Dzięki temu sprawisz, że twój maluch będzie szczęśliwy i wypoczęty, a ty będziesz mieć pewność, że zdrowo się rozwija.

 

Materiał zewnętrzny

Hubert Góra

Analityk, bada wzrost wypożyczania samochodów w Polsce i na świecie.