1 lutego 2016 Udostępnij

Wypadek wynajętym samochodem - co wtedy?

Mówi się często, że wypadki chodzą po ludziach i rzeczywiście można powiedzieć ze tak jest. I nie będzie tak, że wypożyczone samochody będą omijały. Oczywiście, jeśli w takie auto wjeżdża nieostrożny kierowca to sprawa jest bardzo prosta i z jego OC będą pokrywane wszystkie koszty. Na miejsce zdarzenia trzeba wezwać policję a wszystko musi odbywać się za wiedzą wypożyczalni, która powinna być od razu powiadomiona. Przysługuje nam również prawo do tego, by firma podstawiła nam inne auto o podobnym standardzie. Sprawa jednak będzie trudniejsza, gdy to my jako wypożyczający doprowadzimy do takiej sytuacji. Czasami może też być problem leżący po stronie natury, gdy auto będzie zniszczone przez grad czy drzewo. W tej sytuacji niestety będzie trzeba się liczyć z wydatkami. Jeśli uszkodzenie auta powstało na skutek działać wypożyczającego albo na skutek nieznanej osoby trzeciej to będzie to powodowało obciążenie wypożyczającego kosztami, które będą określone dokładnie na podstawie przygotowanej ekspertyzy oraz kosztorysu.

Wszystkim będzie się zajmować oczywiście dział techniczny w wypożyczalni. Ale można i z tym jakoś sobie poradzić. Istnieje bowiem coś takiego jak zniesienie udziały własnego w szkodzie. W takiej sytuacji, jeśli zapłacimy dodatkowo za każdą dobę parę złotych można oczekiwać, że dodatkowe koszty nas nie będą dotyczyć, gdy coś się wydarzy. Jeśli dojdzie do kradzieży samochodu to firma wypożyczająca może także doprowadzić do konieczności poniesienia kosztów związanych z udziałem własnym w szkodzie. I tutaj nie będą to już małe pieniądze, ponieważ może to być wydatek sięgający kilku tysięcy złotych. Dodatkowo ubezpieczenie, które odnosi się do zniesienia udziału własnego w szkodzie najczęściej nie będzie obejmować kradzieży samochodu i trzeba o tym pamiętać. Trzeba przede wszystkim dobrze sprawdzać regulamin wypożyczalni, ponieważ tam pojawią się różne wpisy, które mogą nas obciążać. Takie kwestie jak koszty skradzionych kół, pękniętych szyb, wycieraczek czy lusterek będzie ponosił wypożyczający.

Takie ubezpieczenie nie będzie także odnosiło się do wnętrza –pojazdu, które jeśli będzie zniszczone to najemca będzie ponosił koszty. Pamiętać trzeba zawsze o tym, że w przypadku uszkodzenia czy awarii technicznej auta mamy obowiązek jego zabezpieczenia i szybko trzeba podać informacje o tym zdarzeniu do wypożyczalni. Nigdy nie można dokonywać napraw wypożyczonego samochodu, jeśli nie uzyskaliśmy do tego odpowiedniej zgody wypożyczającego. Wynajem samochodu - ceny w Polsce i zagranicą W poszczególnych krajach ceny za wypożyczenie auta są rzeczywiście zróżnicowane. Najczęściej również w poszczególnych sieciach będzie to różnie wyglądało. Nie da się powiedzieć o cenach średnich. Najczęściej podstawowe małe auto można wynająć za około 85 złotych za dobę, większe za około 100 złotych.

Auto typu Skoda Octavia to już wydatek w okolicach 160 złotych a mały suv najczęściej w granicach 200 złotych. Zróżnicowanie jest jednak duże i na jednym modelu w różnych firmach cena może być różna o kilkaset złotych. Za granicą ten wybór i różnica cen jest jeszcze większa. Za takie samo auto w Hiszpanii zapłacić można 10 Euro a na terenie Włoch już nawet 15. Dużo zależy od sezonu, popularności miasta, które będzie naszym celem czy też auta, które chcemy wypożyczać. Dlatego przed wypożyczeniem auta warto dobre sprawdzić jakie oferty są w danym miejscu proponowane. będzie to jak się wydaje dość istotna sprawa, ponieważ w ten sposób uda się określić czy warunki wypożyczenia są dla nas zadowalające.

Roman Ambroz

Doradca do spraw wynajmu samochodów osobowych.