29 stycznia 2016 Udostępnij

Wynajem samochodu - warunki i ceny w Polsce oraz zagranicą. Poradnik

Obecnie samochód z wypożyczalni nie będzie już traktowany jako luksus szczególnie w okresie wakacji. Warto jednak wiedzieć co trzeba przy wynajmie sprawdzić, na co uważać i ile będzie to kosztować. Wydaje się, że wiele osób obecnie decyduje się na to, by poruszać się samolotami, ponieważ szybciej i mniej męcząco niż jazda samochodem wielu kilometrów. Jednak na miejscu wakacyjnego wyjazdu mamy już ochotę nieco poruszać się na własną rękę i tutaj pojawi się problem. Dlatego właśnie świetnie sprawdzi się wypożyczalnia aut, która podstawi nam odpowiedni pojazd i już będzie można się wygodnie poruszać w czasie takiego wyjazdu. W czasie wypożyczania auta zwracajmy uwagę na takie sprawy jak kwestie paliwa, odpowiedzialności za uszkodzenia, ubezpieczenia, warto wiedzieć także cos się stanie, gdy będzie wypadek czy auto zostanie skradzione.

Odpowiedni wiek, staż za kółkiem i karta kredytowa Każda firma ma jakieś swoje przepisy i w związku z tym nie każdy i zawsze będzie mógł się zdecydować na wypożyczenie samochodu. W większości firm nie ma szans, by osoba, która dopiero co odebrała prawo jazdy mogła samochód wypożyczyć. Kwestie wieku kierowcy najczęściej są bardzo dokładnie określone w regulaminach wypożyczalni. Firmy zwracają uwagę na wiek kierowcy dopasowując także te kwestie w stosunku do klasy auta, które będzie wypożyczone. Jeśli chodzi o podstawowe małe auta czasami wystarczy minimum 19 lat oraz posiadanie prawa jazdy przez rok. Jeśli będzie chodziło o klasę wyższą to już 21 lat i dwa lata prawa jazdy, a przy autach premium będzie to już obowiązek posiadania prawa jazdy przez 3 lata a także wiek powyżej 25 lat. Każda firma ma tu jednak swoje ograniczenia, którymi na pewno warto się zainteresować, gdy myślimy o tym by auto wypożyczyć. Samochodu nie da się pożyczyć jedynie na piękne oczy.

Oczywiście każda firma będzie wymagała od nas istotnych dokumentów. Trzeba przedstawić dokument tożsamości ze zdjęciem oraz oczywiście ważne prawo jazdy. W niektórych firmach i przy autach z najwyższej półki wymagane są także karty kredytowe i czasami nie wystarczy jednak taka karta. Jest to związane z kaucją, która będzie zabezpieczała w pewnym stopniu taką wypożyczalnie. W takiej sytuacji kwota takiej kaucji jest blokowana na naszej karcie i będzie dopiero odblokowana w momencie, gdy wszystko z autem będzie dobrze w momencie jego oddania. Wysokość tej kaucji jest uzależniona od klasy posiadanego samochodu. Przy małych autach może mieć jedynie 500 złotych a przy klasie premium nawet 2500 złotych kaucji. Oddajemy samochód z pełnym bakiem, mandaty płacimy sami.

Jeśli już uda się załatwić wszystkie formalności to trzeba także poznać jakie warunki wypożyczenia w danej firmie funkcjonują. Zwracając auto oczywiście należy je oddać kompletne i w takim stanie w jakim wyjechało z wypożyczalni. Samochód zawsze ma pełny zbiornik paliwa i tak również musi być oddany. Miejsce zwrotu będzie oczywiście ustalone w umowie. Jeśli paliwa w aucie będzie brakować to trzeba się liczyć z tym, że będzie trzeba pokryć koszty tego paliwa i to zgodnie z cennikiem firmy a nie tego co jest na stacjach. Auto oczywiście należy oddać czyste, tak by dało się sprawdzić stan techniczny i stan lakieru. Posiadając auto wynajęte nie ma możliwości jazdy bez żadnych ograniczeń. Jeśli żółta skrzynka na drodze zrobi nam pamiątkę z takiej przejażdżki to musimy liczyć się z tym, że koszty takiej fotografii będą musiały zostać przez nas pokryte. Dlatego w wypożyczonym aucie nie można czuć się bezkarnie.

Wiesław Budzioch

Właściciel salonu z samochodami luksusowymi.